حسین سعیدی

طراح وب سایت

برنامه نویس

فریلنسر

سئو کار

0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

حسین سعیدی

طراح وب سایت

برنامه نویس

فریلنسر

سئو کار

نوشته بلاگ

اهمیت بک لینک در سئو

شهریور ۲۴, ۱۳۹۹ سئو

اهمیت بک لینک در سئو

اهمیت بک لینک در سئو

اهمیت بک لینک در سئو

 

اهمیت بک لینک در سئو در این مطلب سعی می کنیم اندکی از اهمیت بک لینک در سئو را بیان کنیم و تاثیر دریافت لینک را توضیح می دهیم ، همچنین به سوال چگونه بک لینک بگیریم؟ پاسخ خواهیم داد.

یکی از عوامل موثر در سئو بک لینک ها هستند که اگر به صورت درست تعیین شوند می توانند موجب ارتقا رتبه و افزایش کاربران آن شود .

اهمیت آنها به این دلیل است که به گوگل نشان می دهد که سایت شما از محبوبیت خوبی میان وب سایت های دیگر برخوردار است

از طرفی موجب می شود که اعتبار دامنه شما نزد گوگل بالا برود ، البته نه برای هر بکلینکی !که در ادامه این موضوع را بیشتر توضیح می دهیم

بک لینک از این جهت که معرف دامنه سایت شما نیز هست اهمیت دارد ،

هر چه بیشتر و با کیفیت تر باشد رتبه وبسایت را ارتقا خواهد داد و موجب افزایش page authority  صفحات سایت می شود

ثبت لینک در صفحات اجتماعی ، فروم ها و وبسایتهای دیگر در سئو اهمیت و تاثیر زیادی دارد

بک لینک چیست ؟

بک لینک یا در زبان انگلیسی BACKLINK  به لینک هایی که به صفحات یا یک صفحه از یک سایت اشاره دارند و با کلیک روی آنها به سایت مورد نظر می توان وارد شد گفته می شود

بک لینک ها زمانی ایجاد می شوند که از یک سایت دیگر به سایت شما لینکی داده شود که به دو شکل فالو و نوفالو هستند

در مجموع لینک دادن از سایت های دیگر یک سیگنال مثبت به گوگل محسوب می شود

و با این کار موتورهای جستجو به این نتیجه می رسند که محتوای یک سایت ارزشمند است

بک لینک ها می توانند به صورت طبیعی و یا خود به خود ایجاد شوند مثلا شما می توانید به صورت مستقیم و با مشخص کردن نام مشخص به سایت دیگری لینک دهید

در این حالت شما یک بک لینک طبیعی را ایجاد کرده اید

اهمیت بک لینک قوی

اهمیت بک لینک در سئو لینک هایی قوی و با ارزش هستند که از سایت های معتبر و پربازدید دریافت شوند

وب سایت هایی که مخاطبان زیادی دارند ، رنگ الکسای خوبی دارند

و همین طور در سایت moz  دارای رنک مناسبی هستند

دریافت بک لینک از وبسایت های اسپم و ضعیف نتیجه منفی در سئو خواهد داشت

و حتی برخی از رقبا برای ضربه زدن به سایت شما ممکن است این کار را بکنند

بک لینک فالو و نوفالوساخت بک لینک رایگان: راهنمای ویدئویی (اردیبهشت 1398) - مرکز سئو ایران

لینک هایی که به یک سایت وارد می شوند دو نوع هستند . لینک های فالو follow و نوفالو nofollow

بک لینک های فالو سایت مقصد را از طرف سایت مبدا تایید می کنند

ولی نوفالو ها این گونه نیستند و تایید سایت مقصد را به تاییدیه گوگل واگذار می کنند

هر دو تقریبا یک کارکرد دارند ولی نوفالو ها در کد سایت با تگ rel=nofollow  مشخص می شوند که برای موتورهای جستجو هم قابل تشخیص است

سعی کنید بیشتر از بک لینک فالو استفاده کنید تا نوفالو

شما با این کار به گوگل نشان می دهید که درک خوبی از محتوا دارید و هدفمندی وب سایت خود را تایید می کنید

بک لینک ها چه تاثیری بر رتبه سایت دارند؟

اهمیت بک لینک در سئو شما وقتی از سایتی بک لینک دریافت می کنید بخشی از اعتبار آن را دریافت می کنید و البته این به معنای کم شدن اعتبار سایت اول نیست

در بالا اشاره کردیم که بک لینک های قوی دریافت کنید یکی از دلایل آن نیز همین اعتبار بخشی به سایت است

اگر از سایتی که رتبه خوبی در گوگل دارد بک لینک بگیرید این امر در رتبه سایت شما تاثیر مثبتی دارد

و باعث ارتقا رتبه سایت در گوگل می شود

این تغییرات در لحظه اتفاق نمی افتد و به مرور زمان قابل لمس خواهند بود

به این نکته هم باید توجه کنید که دریافت حجم زیادی بک لینک در مدت زمان کم اصلا خوب نیست و گوگل آن را از مصادیق تقلب محسوب می کند

چگونه بک لینک بگیریم؟

برای ثبت بک لینک ابتدا باید کیفیت وب سایتی که قصد لینک گرفتن از آن را دارید بررسی کنید. یعنی دامین اتوریتی و پیج رنک صفحه مورد نظر را چک کنید. در ادامه به ارتباط موضوعی سایت لینک دهنده و گیرنده توجه داشته باشید.

راه های زیادی برای لینک گرفتن وجود دارد. خرید بک لینک از سایت های معتبر ، انتشار مقالات و مطالب در شبکه های اجتماعی مثل لینکدین و فیسبوک ، ثبت نظرات در سایتهای دیگر ، انتشار مطلب درر انجمن و فروم ها روشهای مناسبی هستند.

همچنین می توانید با کمی جستجو در گوگل سایتهایی که بک لینک رایگان می دهند را بیابید.

پس از انتخاب سایت مورد نظر ، آدرس صفحاتی که قصد دارید برای آنها بک لینک بگیرید را مشخص کنید ، کلمه یا عبارت کلیدی صفحه را بشناسید و آن را به عنوان انکرتکست لینک ثبت نمایید.( اهمیت بک لینک در سئو )

روش ایجاد بک لینک ، بک لینک رایگان بگیریم

از طریق لینک ساخت بک لینک رایگان می توانید در حدود ۵۰ تا بک لینک رایگان و باکیفیت برای سایت خودتان دریافت کنید.

از چه سایت هایی بک لینک بگیریم ؟

از این نمونه های با اهمیت بک لینک در سئو ، لینک بگیرید :

سایت هایی که موضوعات مرتبط با سایت شما دارند و کلمات کلیدی یکسانی با شما دارند

سایت هایی که رتبه خوبی در گوگل دارند و در نتایج ابتدایی صفحه اول هستند

از سایتی که پیج رنک و پیج اتوریتی بالایی دارد

حتما از شبکه های اجتماعی و فروم ها و انجمن ها به سایت خود لینک دهید

از وب سایت های خبری برای ثبت لینک و رپورتاژ آگهی استفاده کنید ، رپورتاژ آگهی هم نوعی بک لینک دائمی با اهمیت است

محل قرار گیری بک لینک در سایت اهمیت بسیاری دارد. ممکن است لینک شما در محتوای یک مقاله، سایدبار و یا حتی فوتر قرار گرفته باشد.

لینک هایی که در محتوای صفحه هستند ارزش بیشتری در مقایسه با لینک های موجود در سایدبار و فوتر خواهند داشت.( اهمیت بک لینک در سئو )

پیشنهاد میشود که متن های لینک شده به سایت شما ترکیبی طبیعی از حالت های رایج در فضای اینترنت داشته باشند. مهمترین ترکیبات رایج به شرح زیر است:

 1. کلمه یا عبارت هدف برای سئو مانند “طراحی سایت”
 2. نام برند شما مانند “وبسیما”
 3. ترکیبی از نام برند و کلمه هدف مانند “طراحی سایت وبسیما”
 4. عبارات عمومی مانند “صفحه” یا “منبع”
 5. عبارات طولانی و راهنمایی کننده کاربر مانند “برای مطالعه مقاله اینجا کلیک کنید”

اگر توازن لازم میان این نوع لینک سازی ها برای سایت شما وجود نداشته باشد گوگل میتواند رفتار غیرطبیعی شما برای کسب بک لینک را شناسایی کند.

به همین دلیل استراتژی های لینک سازی عموما هدفمند و منظم هستند زیرا ممکن است بیشتر برای شما تاثیر منفی داشته باشد تا مثبت.( اهمیت بک لینک در سئو )

تفاوت لینک سازی داخلی و خارجی

مبحث لینک سازی به دو بخش اصلی لینک سازی داخلی و خارجی تقسیم میشود که تفاوت های مهمی با هم دارند. لینک سازی داخلی یعنی ایجاد بک لینک میان صفحات یک سایت.

یعنی اگر صفحه ای از سایت شما به صفحه ای دیگر از سایت شما لینک داده باشد لینک داخلی ایجاد شده است ولی اگر لینک از سایت دیگری به یکی از صفحات سایت شما ایجاد شده باشد

یک لینک خارجی یا بک لینک برای شما ایجاد شده است.( اهمیت بک لینک در سئو )

در این مقاله بیشتر به مفاهیم لینک سازی خارجی میپردازیم ولی با مطالعه مقاله لینک سازی داخلی چیست میتوانید با مفاهیم و تکنیک های مرتبط با آن بیشتر آشنا شوید( اهمیت بک لینک در سئو )

تفاوت بک لینک فالو و نوفالو

لینک ها را میتوان از منظری دیگر نیز دسته بندی نمود. هر لینک به صورت پیش فرض Dofollow محسوب میشود مگر آنکه در کد HTML آن از ویژگی Nofollow استفاده شده باشد.

زمانی که ربات گوگل یک بک لینک نوفالو را مشاهده میکند ارزش و اعتباری به صفحه هدف منتقل نمیکند.( اهمیت بک لینک در سئو )

گوگل در سال ۱۹۹۰ مفهوم پیج رنک را معرفی کرد و در آن زمان تعداد بک لینک های یک وبسایت تاثیر بسیار زیادی بر رتبه بندی آن در نتایج گوگل داشت. متخصصین سئو و مدیران وب سایت ها از این نکته استفاده کردند

و با تکنیک هایی مانندن تبادل لینک یا خرید بک لینک تلاش کردند تا جایگاه خود در نتایج جستجو را بهبود دهند.( اهمیت بک لینک در سئو )

با زیاد شدن معاملات بک لینک گوگل الگوریتم های خود را آپدیت کرد و الگوریتم پنگوئن را برای شناسایی و جریمه سایت هایی که از این روش های لینک سازی استفاده میکردند معرفی کرد.

همچنین در ادامه پیج رنک را به کلی حذف کرده و تلاش کرد تا وابستگی رتبه بندی نتایج به لینک سازی را تا حد امکان کاهش دهد.( اهمیت بک لینک در سئو )

تعیین ارزش بک لینک توسط گوگل

بک لینک هایی که از سایت های مختلف به سایت شما ایجاد میشود ارزش و اعتبار یکسانی از دید گوگل نخواهند داشت. گوگل تلاش میکند فاکتورهای مختلفی را برای تعیین ارزش یک بک لینک لحاظ کند که مهمترین آنها به شرح زیر است:

۱- اعتبار دامنه یا Domain Authority

فاکتورهای بسیاری برای تعیین اعتبار دامنه شما لحاظ میشود که برخی از آنها عبارتند از عمر دامنه، نوع دامنه، تعداد بک لینک های دریافتی، تعداد لینک های خروجی، فعالیت در شبکه های اجتماعی و … . هرچقدر اعتبار دامنه ای که به شما لینک داده است

بیشتر باشد ارزش بک لینک و تاثیر آن بر جایگاه شما بیشتر خواهد بود.( اهمیت بک لینک در سئو )

۲- اعتبار صفحه یا Page Authority

اعتبار صفحه شباهت زیادی به اعتبار دامنه دارد ولی برای یک صفحه خاص از آن دامنه محاسبه میشود. ممکن است دامنه اعتبار بسیار بالایی داشته باشد ولی صفحه ای که از آن لینک دریافت کرده اید اعتبار پایینی در آن دامنه داشته باشد.

میزان اعتبار صفحه معمولا براساس لینک سازی داخلی سایت به آن صفحه و بک لینک هایی که مستقیما برای همان صفحه ایجاد شده است تعیین میگردد.

صفحاتی که لینک سازی داخلی خوبی داشته باشند معمولا اعتبار بالایی نیز خواهند داشت. بعنوان مثال صفحاتی که در منوی اصلی سایت هستند معمولا معتبرترین صفحات آن دامنه خواهند بود.( اهمیت بک لینک در سئو )

برای بررسی page authority و domain authority ابزارهای مختلفی وجود دارند که بهترین آنها عبارتند از Serpchecker که توسط سایت mangools.com معرفی شده و open site explorer که ابزاری قدرتمند از سایت moz.com است.

تصویر زیر نمونه ای از گزارش سایت moz برای اعتبار دامنه وبسیما و صفحه اصلی وبسیما است.( اهمیت بک لینک در سئو )

 

۳- تعداد لینک های خروجی

هر دامنه ای که به شما لینک میدهد احتمالا به سایت های دیگری نیز لینک داده است. هرچقدر تعداد سایت هایی که در یک صفحه یا در کل یک دامنه لینک شده اند بیشتر باشد ارزش و اعتباری که به هریک از آنها میرسد کاهش خواهد یافت.( اهمیت بک لینک در سئو )

معمولا سایت هایی که در زمینه فروش رپوراژ آگهی

یا بک لینک فعالیت میکنند علاوه بر شما به سایت های بسیاری لینک داده اند و همین مسئله موجب کاهش ارزش و اعتبار این نوع لینک سازی میشود.( اهمیت بک لینک در سئو )

۴- میزان ارتباط موضوعی سایت شما با سایت لینک دهنده

یکی از مواردی که گوگل توجه ویژه ای به آن دارد و تلاش میکند تا در فاکتورهای رتبه بندی نتایج جستجو از آن استفاده کند، ارتباط موضوعی میان صفحات لینک شده است.

بعنوان مثال اگر شما در زمینه تورهای مسافرتی فعالیت میکنید ولی بک لینک های شما همگی از سایت های دانلود هستند ارزش و اعتبار زیادی برای شما ایجاد نمیکنند.

ولی اگر این بک لینک ها از سایت هایی با موضوع سفر، گردشگری، خرید بلیت و … برای شما ایجاد شده باشد میتواند اثرگذاری بهتری در جایگاه شما داشته باشد.( اهمیت بک لینک در سئو )

به طور معمول لینک هایی که در فوتر یا سایدبار قرار داده میشوند در همه صفحات آن سایت نمایش داده میشوند، به این لینک ها اصطلاحا Sitewide گفته میشود.

قرار گیری بک لینک شما در همه صفحات یک سایت میتواند عاملی برای تشخیص خریداری آن لینک توسط ربات های گوگل باشد و ممکن است با تکرار زیاد این اتفاق الگوریتم پیگوئن سایت شما را جریمه کند.

پیشنهاد میکنیم برای درک بهتر این موضوع به مقاله خرید بک لینک مراجعه نمایید.( اهمیت بک لینک در سئو )

سخن پایانی

به طور حتم کسب بک لینک و استراتژی درست برای لینک سازی داخلی میتواند جایگاه شما در نتایج گوگل را بهبود دهد ولی قبل از شروع به کار باید تکنیک های مناسب و استانداردهای گوگل را به خوبی بشناسید زیرا اشتباه در این کار میتواند نتایج کاملا معکوس به همراه داشته و موجب جریمه سایت شما توسط گوگل شود.

در این مقاله با مفهوم بک لینک و نحوه بررسی ارزش آن توسط گوگل آشنا شدیم در درس بعدی به بررسی روش های مناسب برای کسب بک لینک و معرفی تکنیک های کلاه سفید و کلاه سیاه میپردازیم. برای کسب اطلاعات تخصصی تر پیشنهاد میکنیم سری مقالات آموزش لینک سازی( اهمیت بک لینک در سئو )

را نیز مطالعه کنید.

در صورتیکه برای درک هریک از مفاهیم این مقاله یا استفاده از آنها سوالی دارید میتوانید در بخش نظرات همین مقاله مطرح کنید تا مشاورین وبسیما پاسخ گوی شما باشند.

سوالات متداول

بک لینک دقیقا چیست؟

هر متن یا تصویری که با کلیک بر روی آن به صفحه دیگری منتقل میشویم لینک نامیده میشود. اگر سایت یا دامنه اینترنتی دیگری به یکی از صفحات شما لینک داده باشد اصطلاحا به آن بک لینک می گوییم.

تاثیر بک لینک بر سئو چطور محاسبه میشود؟

برای تعیین ارزش و تاثیر یک بک لینک بر سئو سایت شما فاکتورهای متعددی سنجید میشود که مهمترین آنها عبارتند از:

 1. اعتبار دامنه لینک دهنده
 2. ارتباط موضوعی سایت شما و صفحه ارجاع دهنده
 3. انکر تکست انتخاب شده برای لینک
 4. محل قرارگیری لینک در صفحه
 5. تعداد لینک های خروجی صفحه ارجاع دهنده
 6. فالو یا نوفالو بودن لینک

بک لینک نوفالو نیز بر سئو تاثیرگذار است؟

طبق اعلام گوگل بک لینک نوفالو ارزش و اعتباری را به سایت ما منتقل نمیکند ولی ایجاد تعادل میان تعداد لینک های فالو و نوفالو یکی از معیارهای مهم الگوریتم پنگوئن برای تشخیص طبیعی بودن لینک سازی خارجی سایت است.

در نتیجه حضور لینک های نوفالو میتواند احتمال جریمه شدن سایت را به شدت کاهش دهد.( اهمیت بک لینک در سئو )

 

رایج ترین روش های لینک سازی خارجی چیست؟

کیفیت محتوای شما مهمترین دلیل برای دریافت لینک از سایت های دیگر است. با این وجود روش هایی برای لینک سازی وجود دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

 1. خرید بک لینک متنی
 2. خرید رپورتاژ آگهی
 3. فعالیت در شبکه های اجتماعی
 4. ساخت پروفایل در سایت های معتبر
 5. کامنت گذاری در سایت های مرتبط ( اهمیت بک لینک در سئو )
برچسب ها:
درج دیدگاه